Go to content
Twój koszyk
Lifestyle, Metabolizm

Dieta i ruch mogą naprawdę nie wystarczyć. Jeśli chcesz zadbać o sylwetkę – zacznij od mikrobiomu

Starasz się o siebie dbać, uważasz na to, co jesz, regularnie ćwiczysz, a mimo to nie widać oczekiwanych efektów? Czasem dieta i ruch to za mało, żeby zadbać o zgrabną sylwetkę. Przeszkodą może być zły stan Twojej mikroflory jelitowej. Coraz więcej badań pokazuje, że to właśnie od niej zależy, czy mamy sprawną przemianę materii. Zobacz, jak przywrócić mikroflorze równowagę i poprawić metabolizm u samego źródła.

Szczupli z natury

Jak to jest, że niektórzy są szczupli z natury i nie muszą przejmować się dietą, a inni, mimo że pieczołowicie liczą kalorie i w pocie czoła stają się zrzucić zbędne kilogramy, wciąż są daleko od wymarzonej sylwetki?

Odpowiedź kryje się w mikroflorze jelitowej. U każdego z nas jest ona inna. W jelitach znajduje się około 1000 gatunków bakterii (a także mnóstwo innych mikroorganizmów). Wśród nich są szczepy dobroczynne i patologiczne. Każdy z nich pełni określone funkcje.

Istnieją bakterie, które odzyskują składniki odżywcze i energię z niestrawionych resztek pokarmowych i wpływają na odczuwanie głodu. Są też takie, które poprawiają wrażliwość na insulinę i zmniejszają odkładanie się tkanki tłuszczowej – jak na przykład Lactobacillus rhamnosus GG, zawarte w kapsułkach Guut metabolism.

Z drugiej strony wyróżnia się także takie drobnoustroje, które wytwarzają substancje sprzyjające rozwojowi cukrzycy i otyłości. Od tego, który szczep jest liczniejszy zależy zarówno to, jak wyglądasz oraz to, jak się czujesz.
Skład mikroflory jelitowej jest markerem zdrowia. Ma ogromne znaczenie dla metabolizmu oraz pracy całego organizmu. Mikroflora jelitowa u osób szczupłych przeważnie jest różnorodna, z kolei u osób z nadmierną masą ciała – uboga, co może utrudniać zrzucanie zbędnych kilogramów. Przemawiają za tym badania z przeszczepem mikroflory jelitowej, mające na celu wyjaśnienie związku między bakteriami a otyłością. W jednym z badań pobrano od dwóch sióstr- bliźniaczek próbkę mikrobioty i podano je myszom. Siostry różniły się wyglądem sylwetki. Mysz, której przeszczepiono mikrobiotę szczupłej bliźniaczki, utrzymała prawidłową masę ciała, z kolei mysz z przeszczepioną mikrobiotą bliźniaczki otyłej szybko przybrała na wadze. Oczywiście gryzonie w trakcie badania były karmione w ten sam sposób, ich dieta zawierała małą ilość tłuszczu i dużą ilość błonnika. Mimo to u jednej z myszy pojawiła się otyłość. To pokazuje, jak wielki wpływ na organizm wywiera mikroflora jelitowa. Zasiedlające ją bakterie „tworzą” Twoją sylwetkę i to od nich zależy, czy masz predyspozycję do nadwagi, czy też należysz do grona szczupłych z natury.

Dieta ma znaczenie

Często słyszy się, że nadwaga czy otyłość to kwestia genów, a na to niewiele można poradzić. Okazuje się, jednak, że na skład mikroflory, która jest uwarunkowana genetycznie, w większym stopniu wpływają czynniki środowiskowe niż wewnętrzne. Dlatego jeśli chcesz zadbać o sylwetkę, poczuć się lżej i zdrowiej – zwróć uwagę na dietę, która sprzyja dobroczynnym bakteriom i zapewnia równowagę mikroflorze jelitowej.
Taka dieta nie jest restrykcyjna ani monotonna. Nie musisz rezygnować z większości ulubionych produktów, liczyć kalorii i znosić głodówek – to wywołuje stres i często przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Wystarczy odżywiać się racjonalnie, samodzielnie przygotowywać posiłki – zaczynając od śniadania. Uważa się, że spożywanie śniadania ma tak samo dobry wpływ na mikroflorę jelitową, jak regularne jedzenie pokarmów fermentowanych. Sięgaj po te produkty spożywcze, które sprzyjają różnorodności mikroflory:


• jogurty, kefiry, maślanki,
• kiszonki,
• orzechy,
• warzywa (błonnik!)
• ryby,
• owoce o niskim indeksie glikemicznym,
• czerwone wino.


Jednocześnie warto ograniczyć spożywanie:
• tłustych, ciężkich potraw,
• węglowodanów prostych (słodycze!)
• pikantnych przekąsek.


Przestrzeganie powyższych wskazówek żywieniowych to podstawa w dbaniu o mikroflorę. Możesz także podziałać dodatkowo – tj. połączyć dietę z preparatami probiotycznym, które zawierają specjalistyczne szczepy bakterii stymulujące metabolizm, jak Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103. Bakterie probiotyczne zadbają o optymalną równowagę całej mikroflory jelitowej, a co za tym idzie – pomogą znormalizować łaknienie, uregulować procesy trawienne i przemiany materii, i będą Twoim sojusznikiem w osiąganiu wymarzonej sylwetki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również